Centrum Dietetyczne ProVitao Infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00

Artykuły

Osoby będące na diecie odchudzającej, często sięgają po produkty typu light. Rezygnują z jogurtu naturalnego 2% na rzecz tego odtłuszczonego, nie piją coca-coli lecz coca-colę zero, czy też jadają niesmaczne słodycze dla diabetyków. Wszystko to, robią w trosce o swoje zdrowie. Ale czy aby na pewno ich wybór jest dobry i zdrowy? 

W naszym społeczeństwie pokutuje przekonanie, że skoro ten serek jest light to na pewno jest zdrowszy i mniej kaloryczny od standardowego serka. Tymczasem nie zawsze tak jest. Pamiętajmy o tym, że jeśli producent danego produktu spożywczego rezygnuje z jednego składnika np. z tłuszczu to najczęściej zastępuję tenże tłuszcz, większą ilością cukru. 
Tak postępują najczęściej producenci nabiału: serka wiejskiego, jogurtu pitnego owocowego itp. Tłuszcz w takich produktach zastępowany jest wodą, przez co konsystencja produktu jest zmieniona i koniecznym jest dodanie do niego sztucznych zagęstników np. gumy guar, skrobi modyfikowanej. Oprócz tego do tak odtłuszczonego produktu dodawane są znacznie większe ilości cukru, aby nadrobić walory smakowe. 
Jeśli macie wybór jogurt naturalny, czy jogurt typu light, zawsze wybierzcie tradycyjny produkt. Jest on mniej przetworzony i zazwyczaj ma mniejszą kaloryczność!!! 
Ze słodyczami i słodkimi napojami sprawa wygląda podobnie. Producenci takich wyrobów rezygnują z użycia w procesie produkcji cukru, zastępując go słodzikami. Słodziki, są mniej kaloryczne, ale na pewno nie są zdrowsze! Wywołują one większe wahania insuliny 
( hormonu produkowanego przez trzustkę) we krwi, co w konsekwencji prowadzi do zwiększenia apetytu. W wyniku tego,  zazwyczaj zjadamy znacznie większe ilości takich produktów, niż powinniśmy. 
Zachęcamy, aby wybierać nie produkty typu light, lecz ich zdrowe tradycyjne odpowiedniki! 
-- 
Ostrzegał Zespół ProVitao :)