Centrum Dietetyczne ProVitao Infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00

Czy dieta może leczyć? O zaletach dietoterapii

Czy dietą można leczyć nie tylko nadwagę, ale też różnego rodzaju choroby? Dietoterapia w przypadku wielu schorzeń może być silnym orężem i ogromnym wsparciem w leczeniu. Sprawdź, kiedy odpowiedni sposób żywienia może wpłynąć na stan zdrowia i z jakimi chorobami może sobie poradzić!

Czym jest dietoterapia?

Dietoterapię można najprościej nazwać leczeniem przez jedzenie, ale oczywiście odpowiednio skomponowane. Biorąc pod uwagę fakt, że prawidłowo ułożona dieta nie będzie wymagać dodatkowego suplementowania, taką metodę określa się mianem naturalnej.

Chociaż prawidłową dietę można stosować terapeutycznie w przypadku wielu chorób, plan żywienia powinien opracować indywidualnie dietetyk. Katowice, Bielsko-Biała czy Pszczyna – w takich oraz innych miastach bez trudu znajdziesz specjalistę, który na podstawie historii Twojej choroby czy też według wskazań lekarza – co ma znaczenie przede wszystkim wtedy, gdy korzystasz również z leczenia farmakologicznego, opracuje dietę.

Dietoterapię stosuje się w szczególności w przypadku chorób, których nasilenie jest w pewnym stopniu uzależnione od tego, co jesz. W zależności od tego, z jakim schorzeniem się zmagasz, leczenie dietą może polegać na eliminacji pewnych produktów, jak i wprowadzeniu do jadłospisu dodatkowych składników.

Jakie choroby można leczyć dietą?

Na samym wstępie warto zaznaczyć, że zbilansowana dieta jest nie tylko skuteczną metodą walki z chorobami już występującymi, ale też jest ważnym elementem profilaktyki. Ograniczając spożycie niektórych pokarmów możesz zapobiec wystąpieniu różnych objawów i zachować zdrowie przez długie lata.

W jakich natomiast już zdiagnozowanych schorzeniach warto rozważyć wdrożenie dietoterapii? Obowiązkowo w przypadku wszelkiego rodzaju alergii pokarmowych – jeśli nie tolerujesz określonej grupy produktów, konieczne jest wyeliminowanie ich w celu ograniczenia występowania symptomów choroby. Wśród schorzeń wynikających z nietolerancji jedną z poważniejszych chorób jest celiakia, która wymaga wykreślenia z jadłospisu glutenu – roślinnego białka.

Dietoterapię można również wykorzystać w terapii takich chorób, jak cukrzyca typu II, miażdżyca, zespół jelita drażliwego czy osteoporoza. W przypadku dwóch pierwszych schorzeń wprowadzenie ściśle kontrolowanego planu żywieniowego może też wspierać odchudzanie. W Katowicach z takiej pomocy możesz skorzystać w centrum ProVitao.

Odpowiednio ułożony jadłospis można wykorzystać w terapii chorób o podłożu autoimmunologicznym. W przypadku Hashimoto, RZS, łuszczycy czy stwardnienia rozsianego eliminacja niektórych produktów spożywczych może wpływać na łagodzenie przykrych objawów. W takich sytuacjach posiłki mają za zadanie ograniczać występowanie nadwrażliwości, a także łagodzić stany zapalne toczące się w organizmie.

Jeśli potrzebujesz porady dietetyka w Katowicach czy Pszczynie, możesz skorzystać z konsultacji u różnych specjalistów z tej dziedziny.

Powrót do listy aktualności