Centrum Dietetyczne ProVitao Infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00

Jak zacząć odchudzanie? Poradnik dla każdego

Bez względu na to, czy pierwszy raz w życiu podejmujesz próbę zmiany nawyków żywieniowych, czy też będzie to kolejne podejście do diety, warto od samego początku trzymać się kilku zasad związanych z rozpoczęciem odchudzania. Zachęcamy do zapoznania się z naszym poradnikiem, który z pewnością ułatwi podjęcie odpowiednich kroków!

Przygotowanie do odchudzania

Odchudzać możesz się przez cały rok, jednak wybór czasu, w którym zaczniesz swoją przygodę z dietą może bardzo wpływać na pomyślność Twoich działań! Jeśli żyjesz ostatnio w intensywnym stresie, dużo pracujesz, bo właśnie kończysz znaczący projekt w biurze lub jesteś w trakcie rekonwalescencji po zabiegu chirurgicznym lub ciężkiej chorobie, przesuń moment rozpoczęcia diety na nieco spokojniejszy czas.

Dieta, która ogranicza ilość kalorii i zmusza Cię do odstawienia ulubionych słodyczy czy przekąsek, będzie w takim czasie wywoływać frustrację i tak naprawdę z dużą dozą pewności możemy przewidzieć, że nie uda się w takim reżimie wytrwać zbyt długo. Dopiero, gdy poczujesz się na siłach do wdrożenia diety, warto ją rozpocząć.

 

Bezpieczne składniki diety

Bez względu na to, czy Twoja nowa dieta opiera się jedynie na owocach i warzywach, czy też znajdują się w niej produkty mięsne, zawsze staraj się wybierać produkty jak najlepszej jakości. Dobrym rozwiązaniem jest kupowanie w sklepach typu BIO, w dobrze zaopatrzonych „warzywniakach” oraz sklepach mięsnych o potwierdzonej renomie.

Nawet, jeśli cena wyrobów w takich miejscach jest nieco wyższa, to zyskujesz pewność, że dobierasz bezpieczne składniki do swojego jadłospisu. A ma to niebagatelne znaczenie – w końcu jedzenie ma teraz dostarczyć Ci maksimum witamin i energii, a także gwarantować możliwie najlepszy smak!

 

Wsparcie ze strony dietetyka

Mieszkasz w większym mieście, takim jak Katowice? Dobrego dietetyka znajdziesz bez trudu! A taki specjalista może okazać się nieocenionym wsparciem zarówno wtedy, gdy rozpoczynasz dietę, jak i jesteś na niej od dłuższego czasu, ale nie widzisz efektów.

Nawet w nieco mniejszych miejscowościach, takich jak Pszczyna znajdziesz dietetyka, który zapewni Ci indywidualne podejście do Twojego problemu, a także ustali zmiany w dotychczas stosowanej diecie. U specjalisty możesz również liczyć na wsparcie psychiczne i motywacyjne – a niekiedy jest to nawet ważniejsze niż idealne trzymanie się schematu żywieniowego.

 

Zacznij myśleć inaczej o diecie

Jak myślisz o diecie? Większość osób patrzy na nią jak na wyrzeczenie, wysiłek, coś, co trzeba przejść, by osiągnąć planowane efekty, a potem wrócić do „normalności”. Na samym wstępie uprzedzamy – to bardzo zły sposób myślenia o diecie, który może skończyć się przykrym efektem jo-jo!

Dietetycy podkreślają, że chęć odchudzania się, przytycia czy też poprawy stanu zdrowia poprzez dietę powinna wynikać z głębokiego przeświadczenia, że chcesz zmienić swoje życie (oraz odżywianie) na stałe. Nikt nie mówi oczywiście, że do końca życia musisz pilnować restrykcyjnie kalorii i unikać wszystkich smacznych przekąsek. Jednak wprowadzając dietę w życie zacznij myśleć o tym, że to krok do zmiany całego sposobu odżywiania się, ograniczenia tego, co szkodzi organizmowi i wprowadzenia produktów, które mogą mu pomóc.

Powrót do listy aktualności