Centrum Dietetyczne ProVitao Infolinia czynna od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00

Dieta odchudzająca cz. I

Z roku na rok wzrasta liczba osób z nadwagą i otyłością. Jak wiadomo, najczęściej wynikają z niewłaściwego trybu życia, a dokładnie z braku aktywności fizycznej i stosowania niewłaściwej diety. Głównym sposobem zapobiegania otyłości oraz walki z już istniejącą otyłością jest racjonalna i zdrowa dieta ubogoenergetyczna. 

W kolorowych czasopismach, na licznych stronach internetowych polecane są różnego rodzaju diety cud. Skuteczność tych diet pozostawia wiele do życzenia, jednak sięgamy po nie zazwyczaj po to, by móc uzyskać w szybkim czasie wymarzoną sylwetkę. Bardzo często zdarza się, że dieta cud szybko przynosi utratę masy ciała, ale jednocześnie jeszcze szybciej po zakończeniu diety następuje efekt jojo. Magiczne diety sieją olbrzymie spustoszenie w organizmie, o czym bardzo często zapominamy. Warto w tym miejscu przypomnieć,  popularną w obecnych czasach dietę proteinową. Wiemy dobrze, że to dieta , która eliminuje bądź ogranicza (w zależności od etapu diety) w bardzo dużym stopniu węglowodany. Jakie skutki uboczne może przynieś stosowanie tej diety? 

Po pierwsze, ze względu na zmniejszenie spożycia produktów węglowodanowych zostaję ograniczony w diecie błonnik pokarmowy. Niezwykle ważny składnik, każdej racjonalnej i dobrze zbilansowanej diety. Brak błonnika w diecie zawsze będzie powodował przewlekłe zaparcia, które jeśli będą utrzymywały się przez dłuższy czas doprowadzą nawet do raka jelita grubego. Ponad to, dieta ta, wywołuje niedobory mikro- oraz makro-składników w diecie. W szczególności dotyczy to witaminy C, kwasu foliowego, jak również magnezu i selenu. Są to składniki niezwykle ważne dla utrzymania właściwej sprawności układu odpornościowego. Niedobory kwasu foliowego i selenu są czynnikiem ograniczającym możliwość zapłodnienia u par starających się o potomstwo. Bardzo duża ilość białka w diecie proteinowej przyczynia się do ograniczenia wchłaniania wapnia dostarczanego wraz z dietą, co w przyszłości może skutkować osteoporozą. Szczególnie odradzamy stosowanie diety proteinowej u osób z chorobami wątroby i nerek. Z powodu olbrzymiej ilości białka przyjmowanej z dietą proteinową, wytwarzany jest w zbyt dużej ilość mocznik i amoniak, które nadmiernie obciążają właśnie wątrobę i nerki, często prowadząc do zmian w obrębie tych narządów. 

Odchudzajmy się z głową, pamiętając o tym, że to zmiana naszego sposobu żywienia na całe życie, przyniesie oczekiwane rezultaty, a nie stosowanie diet alternatywnych przez krótki okres czasu.